Dzisiaj odbył się XXII Festiwal Piosenki Szkolnej i Przedszkolnej. Wydarzenie miało na celu promowanie talentów muzycznych dzieci i rozwijanie ich pasji do śpiewania.
Na scenie zaprezentowali się zarówno soliści, jak i zespoły – przedszkolaki, uczniowie młodszych klas oraz starszych roczników. Uczestnicy wykonywali przeróżne piosenki.
Występy oceniało jury, biorąc pod uwagę m.in. dobór repertuaru, umiejętności wokalne, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.
Po zakończeniu każdego występu dzieci otrzymywały dyplomy i słodki upominek.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów.
XXII Festiwal Piosenki Szkolnej
- 10
Pasowanie na Czytelnika
Miniony wtorek, 15 kwietnia, był dla uczniów klasy 1 bardzo ważnym dniem. Pani Hania Talar wspólnie z klasą 4 przygotowała Pasowanie na czytelnika szkolnej biblioteki. Dzieci obejrzały krótką inscenizację w wykonaniu starszych koleżanek i kolegów, dotyczącą czytelnictwa i poszanowania książek, a następnie odpowiadały na pytania z nią związane. Potem Aleksy z klasy 4 czytał młodszym kolegom i koleżankom zagadki związane z tematyką różnych baśni. Pierwszoklasiści świetnie sobie poradzili. Po tej części nastąpił najważniejszy i przez
wszystkich oczekiwany moment, czyli Pasowanie na czytelnika. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, książkę oraz zakładkę. Na zakończenie pierwszoklasiści mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki.
Wychowawczyni oraz uczniowie klasy 1 bardzo dziękują p. Hani Talar oraz koleżankom i kolegom z klasy 4 za tę piękną uroczystość.
29
Wielkanoc
Ostatni szkolny dzień przed feriami to możliwość powolnego wejścia w świąteczny czas. Okolicznościowe gazetki, słodkie upominki i poczęstunki, życzenia. Uczniowie klasy 6a w imieniu społeczności szkolnej zapalili znicze na grobach nauczycieli z dawnych lat. Odwiedzili nas też Absolwenci, czyli Zosia i Oskar.
Zdrowych, radosnych i wesołych Świąt Wielkanocnych w gronie rodziny i przyjaciół!
Wyróżnienie dla Gabrysi Szumilas
Informacja ze strony Miejsko-Gminnego Cenrum Kultury w Kaczorach:
"W rocznicę Chrztu Polski tj. 14 kwietnia spotkali się uczestnicy gminnego konkursu plastyczno-historycznego na kartkę okolicznościową z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Przewodnicząca jury, artysta plastyk i pedagog pani Marta Zatylny podkreśliła dużą różnorodność technik, estetykę oraz nieszablonowe podejście do zadanego tematu, widoczne w pracach konkursowych."
Spośród prac wyróżniono m. in. dzieło autorstwa Gabrieli Szumilas z klasy 8a.
Prace konkursowe dostępne są w Sali widowiskowej Centrum Kultury w Kaczorach do 18 kwietnia.
Wielkanoc w skansenie
W czwartek 10 kwietnia 2025 r. uczniowie kl. I – III naszej szkoły brali udział w wycieczce do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią. Dzieci zobaczyły wiejskie chaty z XVIII i XIX wieku, w których obywały się prezentacje i pokazy tematycznie związane z Wielkanocą. W jednej poznały sposoby barwienia jajek naturalnymi barwnikami, w innej oklejanie jajek bibułą. W remizie z Błękwitu zobaczyli dwa wozy strażackie, które kiedyś były ciągnięte przez konie. Obserwowali, jak sprawne ręce gospodyni formują z masła baranka do świątecznego koszyka. Z ciekawością, przy ciepłym węglowy piecu kuchennym innej chaty posłuchali, jak zrobić drożdżową babkę. Przy okazji powąchali jak pachnie szafran – najdroższa przyprawa. Obejrzeli wnętrze wiejskiej chaty z XVIII wieku, a więc czarną i białą izbę. Pierwszą będącą jednocześnie kuchnią i pokojem codziennym z paleniskiem i miejscami do spania, i drugą – odświętną z przygotowanym stołem z wielkanocnym śniadaniem. Byli też wewnątrz 3 – kondygnacyjnego wiatraka typu „paltrak”. Widzieli wielkie kamienne koła – żarna, które mieliły ziarna zboża oraz szafę na worki z mąką.
Pobyt w skansenie zakończyły zakupy i przejażdżka bryczką. Wszystkim tym przyjemnościom towarzyszyła słoneczna wiosenna pogoda. Wychowawczynie dzieci Paulina Chwaliszewska i Dorota Giedrys dodatkowo serdecznie dziękują pani Małgorzacie Jackowskiej za pomoc i sprawowanie opieki nad uczniami w czasie wycieczki.
Dorota Giedrys
36
II Rajd pieszy na Czubatkę
Nieco kluczenia po lesie, rozwijająca się Wiosna z pięknymi zawilcami, rosnąca do 20 stopni temperatura... Zatrzymaliśmy się aby zapalić znicz pamięci na grobie patriotów z d. powiatu chodzieskiego, zamordowanych przez Niemców 7 listopada 1939 r. Blisko 10 km. marszu, przy żwawym tempie, w wesołej atmosferze, z planami na następną wędrówkę... Odkrywaliśmy też ślady historii na d. cmentarzu w Morzewie z XIX wieku, z dominującą figurą Białego Anioła.
10
III miejsce Czarka Kowalskiego w regionalnym turnieju historycznym
W środę 9 kwietnia 2025 r. z okazji 106. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile odbyła się IX edycja Turnieju Historycznego „Jeden z dziesięciu” dla szkół podstawowych regionu Północnej Wielkopolski.
Jego organizatorami była Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 im. kpt. Teofila Spychały oraz Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica. Celem Turnieju było przybliżenie wiedzy na temat powstania wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem regionu nadnoteckiego.
W turnieju wzięli udział przedstawiciele dziewięciu szkół podstawowych z regionu Północnej Wielkopolski. Jego uczestnicy musieli w trzech etapach wykazać się wiedzą z zakresu powstania wielkopolskiego. Autorem pytań był starszy kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile Pan Marek Fijałkowski. Turniej został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Piły. Ze strony Gospodarza zmagań, czyli Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile im. Dzieci Polskich, Turniej przeprowadził nauczyciel historii Pan Michał Łomżyński.
Wielki sukces odniósł uczeń naszej szkoły, czyli Czarek Kowalski z klasy 8a. Po eliminacjach dotarł do finału i ostatecznie zajął III miejsce.
Gratulujemy!!!
15
Byliśmy w teatrze
W czwartek 3 kwietnia 2025 r. młodsza część uczniów naszej szkoły obejrzała przedstawienie teatralne pt. „Baśniowy świat Pana Perrault”. Na sali widowiskowej Regionalnego centrum Kultury w Pile zasiedli uczniowie kl. I, II i III pod opieką wychowawczyń – Katarzyny Oziemblewskiej, Doroty Giedrys i Pauliny Chwaliszewskiej. Spektakl przygotowali aktorzy wrocławskiego Teatru Artenes.
Spektakl został oparty na trzech baśniach Charlesa Perrault:
- „Czerwony Kapturek”,
- „Tomcio Paluszek”,
- „Ośla skórka”
Każda z baśni stanowiła odrębną opowieść, prezentowaną przez ich autora. Pan Perrault pojawił się na wstępie, po czym wprowadzał widownię w kolejne historię. Był ubraną w dworski strój ze swojej epoki, kukiełką. Po każdorazowym krótkim wprowadzeniu gospodarza, następowała zmiana planu i odgrywana zostawała zapowiedziana baśń. Narrator wyraźnie akcentował morał, płynący z przedstawionej bajki, po czym wprowadzał dzieci w kolejny tytuł.
Ciekawość widzów potęgowały zmieniające się dekoracje, punktowe światła a często … ciemność.
Dorota Giedrys
8
Uczniowie najstarszych klas na wycieczce w Chodzieży
Połączenie rozrywki z historią i z turystyką pieszą okazało się doskonałym mariażem edukacyjnym. Nasi uczniowie obejrzeli film "Sto dni do matury", po którym degustowali pyszności w znanej amerykańskiej sieci gastronomicznej. Następnie odbyli ok. 5 km. wędrówkę terenami leśnymi i miejskimi Chodzieży. Zatrzymali się przy muralu poświęconym walkom Powstania Wielkopolskiego oraz przy pamiątkowym obelisku. Walki o miasto były jednymi z najbardziej zaciętych w pamiętnych dniach 1919 roku. Wróciliśmy pełni wrażeń i apetytu na dalsze tego typu imprezy.
Miejsko-Gminny Konkurs Ortograficzny
Konkurs ortograficzny to wydarzenie, które ma na celu sprawdzenie znajomości zasad ortografii i interpunkcji języka polskiego. Podczas konkursu uczniowie, musieli zmierzyć się z niełatwym dyktandem, dotyczącym historii szkoły w Śmiłowie.
Klaudia Perz, uczennica klasy 6a zajęła w nim III miejsce. Gratulacje!
5
Martyna i Klaudia z 6a
Kolejne urodziny w klasie 6 naszych wspaniałych dziewczyn Martyny ( 1 lutego) i Klaudii (7 marca).
Wcześniej Martynie, wczoraj Klaudii zaśpiewaliśmy tradycyjne 100 lat… , złożyliśmy życzenia, a
prezenty od nas dopełniły całości. Niech zawsze przypominają naszą klasę.
Wszystkiego najlepszego!
Dzień Kobiet w klasie 6a
Nasi wspaniali CHŁOPCY sprawili, że DZIEŃ KOBIET w naszej klasie był wyjątkowy i sprawił nam
ogromną radość. Jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Pięknie przygotowany stół, słodkości,
napoje, zadbanie o każdy szczegół. Całości dopełniły spersonalizowane prezenty i kwiatki.
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem.
BRAWO – DZIĘKUJEMY2
Kolejny sukces!
Pomimo, że czekamy już na święta wielkanocne, dopiero teraz dotarły do nas wyniki diecezjalnego, XIV Misyjnego Konkursu Bożonarodzeniowego pod hasłem:,, Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę. MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z DEMOKRATYCZNEJ REPUBLIKI KONGA "W kategorii klas młodszych przyznano nagrody a wśród nich wyłonili się zwycięzcy konkursu z naszej szkoły.
Wyniki konkursu:
I miejsce FELICJA JACKOWSKA
III miejsce OLIWIA OLSZOWSKA
wyróżnienie MAJA MISIAK
Ponieważ nikt z naszych laureatów nie mógł odebrać nagród osobiście podczas inauguracji w Bydgoszczy, dlatego nagrody wręczyła dyrektor naszej placówki, Pani Elżbieta Kozak.
Zwycięzcom gratulujemy!!!!Koordynator konkursu Izabela Solarek-Kuchta
Pączkujemy
Dzięki wsparciu rodziców uczniów naszej szkoły mogliśmy wesprzeć kolejny raz akcję:WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI.Dzięki zebranym pieniądzom za sprzedaż słodkich wypieków zebraliśmy pieniądze, które przekażemy na poczet zbiórki organizowanej w całym kraju.Na stronie www.kapucyni.pl można przeczytać jak wartościowa jest to misja, jak szczytne cele zostały osiągnięte dzięki wsparciu dobrych serc.Podaruj ciepły posiłek- to przewodnie hasło tegorocznej akcji.Niewielki wkład, bo 1,60 zł może zagwarantować jednemu dziecku całodzienny pobyt w szkole i ciepłą strawę. To tak niewiele a razem możemy więcej.WARTO POMAGAĆ !Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania oraz wsparcia zbiórki.Izabela Kuchta i Hanna Talar Opiekunki Samorządu Uczniowskiego
1
Walentynkowy Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Dziembowie
Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Dziembowie wraz ze swoimi wychowawczyniami –Katarzyną Oziemblewską, Dorotą Giedrys i Pauliną Chwaliszewskąpostanowili zrobić niespodziankę swoim babciom i dziadkom. Z okazji ich święta przygotowali moc atrakcji artystycznych. Swoich gości zaprosili 14 lutego 2025 r. do wcześniej przygotowanej sali gimnastycznej. Były piosenki, inscenizacje oraz wiersze z dziadkami i babciami w roli głównej. Dzieci z wdziękiem wcielały się w role babć i dziadków, a słowami wierszy naśladowały znane sobie z nimi relacje.
Było wiele atrakcji muzycznych. Pierwszoklasiści zaproponowali „Kartkę muzyczną dla babci i dziadka”, drugoklasiści – rock and rolla i muzyczną inscenizację piosenki „Na przyjęciu u babci i dziadka”, uczniowie kl. III –program telewizyjny połączony z konkursem na najlepszą babcię i dziadka oraz „Karnawałową piosenkę naszych dziadków”. W uroczystości brała udział dyrektor szkoły – Elżbieta Kozak, która przyłączyła się do wyśpiewanych i wyrecytowanych serdeczności. Były także życzenia i specjalnie na tę walentynkową okazję przygotowane upominki i laurki. Spotkanie zakończył taniec babuszek w wykonaniu uczniów kl. II i wspólne odśpiewanie „stu lat”. Potem był smaczny poczęstunek, który przygotowały mamy uczniów. Dzięki nim na stołach pojawiły się słodkie pyszności.
Licznie zgromadzonym gościom bardzo dziękujemy za przybycie. Wasza obecność to dowód więzi, przywiązania i miłości międzypokoleniowej. Z okazji Dnia Babci i Dziadka życzymy wszystkiego, co najlepsze i zapraszamy za rok.
Dorota Giedrys
12
Lena Laureatką
Uczniowie z klasy I wzięli udział w XVI edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego: Jan Paweł II na zawsze z nami, organizowanego przez Przedszkole Królestwo Maciusia w Bydgoszczy.Zadanie polegało na samodzielnym wykonaniu plakatu zgodnie z przewodnim tematem: ,, Jan Paweł II - Ewangelia starości i cierpienia".Prace uczniowie wykonali samodzielnie podczas lekcji religii pod kierunkiem katechety.Jury, w wyniku głosowania przyznało III miejsce naszej uczennicy - LENIE ZDUN.Ogromnie się cieszymy z takiego wspaniałego wyniku.
Izabela Solarek-Kuchta ( katecheta)